LISIA GÓRA. Ponad 200 zabytkowych pojazdów, począwszy od wojskowego roweru, a skończywszy na potężnych krążownikach szos i samochodach strażackich, przybyło na pierwszy zlot w historii naszej gminy. Pomysłodawcami byli dwaj pasjonaci zabytkowej motoryzacji, mieszkańcy Lisiej Góry; Janusz Sadowski i Filip Marciniec. Ta trudna do zapomnienia impreza odbyła się dzięki uprzejmości wójta gminy Lisia Góra Arkadiusza Mikuły, oraz głównego sponsora i organizatora Filipa Marcińca. Z pomocą rodziny, przyjaciół, oraz Gminnego Ośrodka Kultury, udało mu się zorganizować imprezę, która przyciągnęła tłumy, nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także z odległych zakątków Małopolski i ościennych województw.

            Wydarzenie to zgromadziło nie tylko miłośników pojazdów zabytkowych, ale również tych, którzy wyrazili chęć zobaczenia niecodziennych eksponatów tworzących historię polskiej, jak i światowej motoryzacji.

            „Tak znakomita frekwencja uczestników zlotu oraz mieszkańców – cieszy. Jestem przekonany, że Zlot Pojazdów Zabytkowych już na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w naszej gminie” – podkreśla wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła,  który objął honorowy patronat nad imprezą.

            Zlot był również okazją, aby wybrać najpiękniejsze okazy, które wdzięcznie prezentowały się  przez cały dzień na płycie boiska w Lisiej Górze. Jury pod przewodnictwem wójta gminy Arkadiusza Mikuły, któremu dzielnie pomagał jego zastępca Piotr Miotła oraz radna Rady Gminy Monika Tomala, miało niezwykle trudne zadanie. Po burzliwej dyskusji uznano, że spośród ponad 200 pojazdów, najefektowniej w konkursie elegancji zaprezentował się Plymonth  Deluxe z 1933 roku. Na podium znalazł się także Lincoln Continental Marc V z 1977r. oraz Citroen BL11 z 1956r. Wyróżnienie otrzymało BMW ISETTA 250 z 1959 roku.

Jury doceniło także przybyłe na zlot jednoślady. Konkurs elegancji wygrał motor Harley Davidson NL z 1944 roku. Tuż za nim uplasowały się Velorex Oskar (1963) oraz SHL Gazela (1970). Wyróżnienie trafiło natomiast do Jarosława Pytla ze Starych Żukowic – właściciela Trajki (1996).

 

W pozostałych kategoriach nagrody przyznawał główny sponsor zlotu, właściciel VARIOTHERM POLSKA – Filip Marciniec. Wyniki prezentują się następująco:

Samochód amerykański – Cadillac Devil (1973)

Samochód europejski – Volvo PV 444 (1950)

Samochód oryginalny – Fiat 500 (1970)

Samochód wyprodukowany w Polsce – Fiat 125 p (1972)

Samochód wyprodukowany w krajach Demokracji Ludowej – Gaz M69 (1972)

Pojazd dwukołowy – motorower Żak (1963)

 

Statuetkę od głównego sponsora – firmy VARIOTHERM POLSKA otrzymał również wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, będącą wyrazem podziękowania  za patronat  i pomoc w zorganizowaniu I Wakacyjnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych Lisia Góra 2015.

            W tym miejscu warto przypomnieć, iż komandorem zlotu był Filip Marciniec, a firma VARIOTHERM Polska, której jest właścicielem była głównym sponsorem tejże imprezy. Poza wspomnianą firmą VARIOTHERM, nagrody w konkursach oraz w loterii, która zakończyła imprezę zostały ufundowane przez  firmy: SYLCAR – Sylwester Młynarczyk, EUROCARS – Dariusz Kurowski & Rafał Kurowski oraz  STEAMTAR – Hubert Szponder.

            Pierwszemu Wakacyjnemu Zlotowi Pojazdów Zabytkowych towarzyszył piknik. Na przybyłych zlotowiczów i zwiedzających czekała cała masa atrakcji. Najmłodsi poza pozowaniem do zdjęć z oryginalnymi pojazdami w tle, korzystali z dmuchanych zamków, zjeżdżalni oraz zabaw organizowanych przez animatorów. Natomiast ci nieco starsi mogli rozerwać się podczas występów zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, a najodważniejsi mogli spojrzeć z lotu ptaka na stadion, na którym odbywała się impreza dzięki 24 metrowej zwyżce.

 

            Uczestnicy byli pod wrażeniem organizacji oraz poziomu imprezy. Już zapowiedzieli swój przyjazd na kolejne edycje zlotu. Podkreślali również pełen uroku przejazd po malowniczych drogach goszczącej ich gminy.

 

            „I Zlot  Pojazdów Zabytkowych” jest już za nami. Wszyscy, którzy pojawili się w tym dniu na stadionie sportowym w Lisiej Gorze, nie żałowali swojej decyzji. Impreza ta udowodniła również i to, że współpraca władz gminy z firmami prywatnymi oraz ludźmi dobrej woli, może dać takie efekty jak ten niezwykły zlot, który zapewne zapadnie w pamięci na bardzo długo.

 

 

Info/foto

Tomasz Łakoma

Foto: R.N