Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 r., za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego, z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.

Tegoroczną lekturą jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście do Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła Wielkiego w Nowych Żukowicach nie pozostała głucha na słowa prezydenta i zorganizowała Narodowe Czytanie w swojej placówce w dniu 27 września 2018 r. Zaproszono na nie znamienitych gości z terenu Gminy Lisia Góra, którzy wspólnie z nauczycielami i uczniami przybliżali fragmenty lektury zgromadzonym wychowankom szkoły. Wśród czytających znaleźli się:

  • Zastępca Wójta Gminy Lisia Góra – Piotr Miotła;
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła Wielkiego w Nowych Żukowicach – Jacek Góra;
  • Radna z Nowych Żukowic – Małgorzata Tokarczyk;
  • Przewodnicząca Rady Rodziców – Marta Tyrka;
  • Kierownik Biblioteki w Nowych Żukowicach – Maria Drwal;
  • Nauczyciel – Angelika Klimek;
  • Uczeń klasy VIII – Mateusz Kuta.