Rozmiar tekstu: AA

Skontaktuj się: 14 678-46-78 lub napisz na e-email: ug@lisiagora.pl

O projekcie: Korona Gór Europy dla Gminy Lisia Góra

Projekt ten jest konsekwencją mojego życiowego credo, w którym aktywność fizyczna i  dążenie do jak najdłuższego utrzymania  sprawności  fizycznej   oraz dobrej   kondycji  zajmuje bardzo ważne miejsce. Górskie wędrówki towarzyszyły mi od najmłodszych lat, jednak to w wieku mocno dorosłym zacząłem chodzić po górach wymagających  dużej wytrzymałości i wydolności. I tylko na chwilę tą aktywność zatrzymały incydenty kardiologiczne i chirurgiczne…..

Oczywiście nie jestem pierwszym górskim  turystą,  którego celem jest zdobycie 47 najwyższych  szczytów wszystkich europejskich państw.    Tę drogę  przebyło już wiele osób, dla których już samo obcowanie z  naturą w czystej, niezmienionej formie jest kwintesencją  ciekawego i emocjonującego spędzania czasu wolnego od pracy i codziennych obowiązków.

Partnerem  górskich wędrówek, a równocześnie członkiem zespołu, z którym rozpocząłem realizację tego projektu,   jest mój przyjaciel Stachu Bączek,  z którym    już 20-25 lat temu przeszliśmy  większość tras turystycznych w Tarach, m.in. słynną Orlą Perć,  zdobyliśmy Rysy, Świnicę, Kozi Wierch i wiele innych  tatrzańskich grzbietów i szczytów.  Naszymi niedawnymi celami były Gerlach i Mnich – to takie spełnienie marzeń o zdobyciu tatrzańskich klasyków, na które wiodą wyłącznie szlaki  wspinaczkowe. Daliśmy radę….

Projekt  Korona Gór Europy dla Gminy Lisia Góra, to kolejne przedsięwzięcie,  które będzie wymagało  ogromnej determinacji, pokonania tysięcy kilometrów  dróg, a w wielu przypadkach pokonania swoich słabości, zwątpienia i strachu. Nie porwaliśmy  się    jednak  „z motyką na Słońce” – jesteśmy  zdobywcami  Korony Gór Polski,  czyli stanęliśmy na  28 szczytach  wszystkich pasm górskich w Polsce,  byliśmy na dachu Europy – Mont Blanc, a  na początku tego roku byliśmy uczestnikami wyprawy na Kilimandżaro w ramach projektu Siła Woli – Wola Zwycięstwa. Ja stanąłem na wierzchołku środkowym – Stella Point, natomiast  mój towarzysz górskich wędrówek zdobył szczyt główny – Uhuru Pik. Na dachu Afryki  załopotała flaga gminy Lisia Góra…………

Jak wspomniałem na  Koronę Gór Europy składają się wszystkie najwyższe punkty (nie zawsze szczyty) wszystkich europejskich państw, oczywiście są tu  takie „rodzynki’ jak Wzgórze Watykańskie o wys. 75 m npm ,  Wysoka Góra na Litwie – 294 m npm., czy Chemin des Revoires będący najwyższym szczytem Monaco.  Nie mniej jednak  na czele stawki KGE  znajdują się niezwykle wymagające i trudne technicznie  obydwa wierzchołki Mont Blanc (Francja i Włochy), Duvourspitze w Szwajcarii, Grosglockner w Austrii, czy Mulhacen w Hiszpanii…. Te szczyty i jeszcze kilka innych to prawdziwe wyzwania, prawdziwe górskie wyprawy, poruszanie się często po lodowcu z ogromnymi przewyższeniami.

Mój  projekt, a więc zdobycie odznaki KGE  chciałbym ograniczyć do 5 lat, niektóre szczyty zostały już  zdobyte – także ten najwyższy Mont Blanc po stronie francuskiej  oraz 4  wierzchołki  czterech bałkańskich państw: Zla Kolata (Czarnogóra), Korab  (Albania) Golem Korab (Macedonia), Maglić (Bośnia i Hercegowina)., a także Rysy (Polska),  Gerlach (Słowacja) i Śnieżka (Czechy).   O zdobytych szczytach opowiem w zakładce:  już zdobyte szczyty KGE..

Czego  mi, a raczej nam trzeba życzyć?  Myślę, że wytrwałości, konsekwencji i oczywiście dobrego zdrowia…… A poza tym zainteresowania tym projektem osób i firm, które chciałyby wesprzeć przedsięwzięcie dosłownie w kilku przypadkach.. Równocześnie  chciałbym podziękować za dotychczasowe wsparcie i zainteresowanie moimi projektami Wójtowi Gminy Lisia Góra Panu Arkadiuszowi Mikuła, jego z-cy Panu Piotrowi Miotła  oraz przew. Rady Gminy Panu Ryszardowi Witek.

W  takim razie –  w  drogę!

Jacek Góra

Zdobyte szczyty KGE

Inne szczyty i pasma górskie

 

Copyrights © 2022 Urząd Gminy Lisia Góra. Wszelkie prawa zastrzeżone
Top