W dniach 21-27 września 2019 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Czterolistna Koniczynka” zorganizował wycieczkę do jednego z najpiękniejszych europejskich państw – Włoch.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wenecji uznawanej za jedną z największych atrakcji Włoch, dzięki swej wspaniałej architekturze i nietypowemu położeniu, miasto znalazło się na liście UNESCO. Najważniejszym punktem Wenecji jest Plac św. Marka. Można tu podziwiać zachwycające mozaiki i freski na Bazylice św. Marka oraz spacerować w cieniu pełnego przepychu Pałacu Dożów. Z Placu św. Marka rozpościera się przepiękny widok na lagunę wenecką i Canal Grande. Olbrzymi ruch na wodzie różnego rodzaju statków, jachtów, motorówek i gondoli robi duże wrażenie.

Następnego dnia odwiedziliśmy średniowieczne miasto, które rozsławił św. Franciszek, założyciel najliczniejszego na świecie zakonu. Asyż znajduje się w centrum regionu Umbria w środkowych Włoszech, u stóp szczytu Subasio. Bazylika widziana z daleka robi wrażenie pojedynczej budowli, ale w rzeczywistości składa się z dwóch przestrzeni sakralnych, jednej nad drugą: bazyliki dolnej i górnej oraz krypty z grobem św. Franciszka. Obie części świątyni są świadectwem historii Włoch. Zdobią je wspaniałe freski Giotta, Cimabuego i wielu innych włoskich artystów, które sprawiają, że wizyta w tym świętym miejscu jest niepowtarzalnym przeżyciem dla każdego, bez względu na przekonania religijne. Bazylika Matki Bożej Anielskiej nie znajduje się w centrum Asyżu, ale w odległości 4 km, w dolinie u stóp wzniesienia. To olbrzymi kościół, zachwycający bogactwem, który w swoim wnętrzu przechowuje i chroni cudowną Porcjunkulę, symboliczne miejsce życia św. Franciszka. Oprócz Porcjunkuli w Bazylice Matki Bożej Anielskiej znajduje się również inne, niezwykle urocze miejsce, mianowicie ogród różany, gdzie kwitną róże, w które według legendy św. Franciszek rzucił się w akcie walki z wątpliwościami i pokusami. Podobno rośliny po zetknięciu z ciałem świętego straciły kolce i tak dały początek odmianie dzikiej róży o nazwie “Rosa Canina Assisiensis“, która do dziś kwitnie tylko w tym miejscu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wiecznego miasta-Rzymu. Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty w Scala Santa – liczące 28 stopni schody, które zgodnie z tradycją pochodzą z Pretorium, w którym urzędował rzymski namiestnik Palestyny Poncjusz Piłat. Jezus Chrystus miał po nich być prowadzony na sąd. Schody te przywiezione zostały z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I. Znajdują się one w pochodzącym z XVI w. budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki Św. Jana na Lateranie. Następnie udaliśmy się pod największy amfiteatr – Koloseumktóry mimo upływu 2000 lat wciąż zachwyca swoją konstrukcją. Podziwialiśmy Forum Romannum, niegdyś polityczne i gospodarcze centrum miasta. Imponujące ruiny świątyń i łuki triumfalne dają posmak wielkości cesarstwa sprzed tysięcy lat. Kolejno dotarliśmy na najważniejsze pod względem historycznym wzgórze Rzymu- Kapitol. Wkrótce potem przejechaliśmy pod najważniejszy kościół chrześcijański- Bazylikę Św. Piotra w  Watykanie. Świątynia została wzniesiona w miejscu ukrzyżowania św. Piotra, jest monumentalna – jej powierzchnia ma ponad 21 tys. m kw., to czołowe dzieło architektury renesansu i baroku. W  jej wnętrzu znajdują się papieskie groby, w tym Jana Pawła II.

Piąty dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Audiencji Generalnej u Ojca Świętego Franciszka na Placu Św. Piotra, gdzie gromadzą się tłumy wiernych z całego świata. Nasza grupa miała szczęcie zobaczyć Ojca Świętego z bardzo bliska. Dostarczyło nam to wiele emocji i niezapomnianych przeżyć. Po Papieskim Błogosławieństwie udaliśmy się na spacer po najpiękniejszych placach Wiecznego Miasta. Barokowy Piazza Navona z fontanną Quattro Fiume, Piazza Rotonda z Panteonem – antyczną świątynią wszystkich bogów, mieszczącą grób Rafaela. Przejście na Piazza di Trevi – mały plac z monumentalną fontanną di Trevi, upamiętnioną w filmie „La Dolce Vita”. Spacer kończy się przy słynnych Schodach Hiszpańskich, znanych także z pokazów mody.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było zobaczenie jedno z najmniejszych państw świata, leżącego na stokach Monte Titano – San Marino. Jego powierzchnia nieznacznie przekracza 60 km kwadratowych, a liczba obywateli wynosi zaledwie 26 tys. Miasteczko kształtują brukowane uliczki, wąskie i strome, oraz liczne budowle, które w dużej części powstały dopiero w XIX i XX stuleciu. Malowniczości dodają trzy fortece wznoszące się nad miastem na stromych skałach.

Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy z ziemi włoskiej do polskiej. Nasi uczestnicy po raz kolejny mogli odkryć nowe miejsca, poznać tradycje, zwyczaje oraz kulturę śródziemnomorską.

 

Tekst: Zespół Terapeutyczny

Foto: Piotr Bodziony