W efekcie dotychczasowych działań na rzecz propagowania nauki języka niemieckiego nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu Deutsch Plus, realizowanego przez Instytut Goethego w Warszawie pod patronatem Ambasady Niemiec. Celem projektu jest wzbudzenie jeszcze większego zainteresowania językiem niemieckim i kulturą Niemiec. W projekcie Deutsch Plus przewidziane zostały różnorodne działania zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli: udział w ogólnopolskich konkursach i projektach z atrakcyjnymi nagrodami, kontakt z młodzieżą niemieckojęzyczną, czy też rozwijanie kompetencji nauczycieli.

W ramach tego projektu 8 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie niemieckiego muzyka Rogera Reklessa, który odbył się w „Klubie pod Palmą” w Rzeszowie i był częścią jego trasy koncertowej po Polsce.  Bilety na koncert otrzymaliśmy w ramach realizowanego projektu. Roger okazał się być bardzo sympatyczną, otwartą osobą, która podczas koncertu nawiązała wspaniały kontakt z młodzieżą: uczył, bawił, opowiadał. Pokazał, że zarówno niemiecka muzyka, jak i język niemiecki IST COOL. Po koncercie chętnie spotkał się z uczestnikami koncertu, rozdając cierpliwie wszystkim autografy, robiąc wspólne zdjęcia. To była niezapomniana lekcja języka niemieckiego.

Kolejną aktywnością był udział uczniów klas IV-VI w pokazach naukowych Joachima Heckera, autora książek i eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Show odbył się 26 listopada na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pokazy zorientowane były na eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii i chemii. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. „Dlaczego nagrany głos brzmi inaczej?”, „Dlaczego prąd jest dla ludzi tak niebezpieczny?”, „Zobaczyć ciepło”. Uczeń naszej szkoły, Kacper, miał zaszczyt asystować Panu Heckerowi przy produkcji sztucznego śniegu. Pokazy dostarczyły naszym uczestnikom wielu pozytywnych emocji.

Serdecznie dziękujemy Goethe-Institut za dotychczasowe zaproszenia i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

Koordynator projektu: Anna Warchałowska