Dzięki staraniom Stowarzyszenia „Małe jest dobre” kolejny raz udało się uzyskać dofinansowanie z programu Poznaj Polskę, tym razem na wyjazd uczniów klas 4-8 do Wrocławia.
W dniach 20 – 21 czerwca uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Kobierzynie mieli okazję uczestniczyć w niezwykle atrakcyjnym wyjedzie do Wrocławia. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od Starego Miasta – podziwialiśmy średniowieczny ratusz, otoczony przez pięknie odnowione kamieniczki – Jasia i Małgosię, Kamienicę pod Gryfami czy pod Złotą Palmą, a także odwiedziliśmy Bazylikę św. Elżbiety Węgierskiej. Wędrując od zabytku do zabytku i słuchając pouczających i ciekawych opowieści p. przewodnik, równocześnie świetnie się bawiliśmy, wypatrując słynnych wrocławskich krasnoludków. Udało nam się odszukać aż 80! Bardzo ciekawy i nietypowy okazał się być pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych, który ma upamiętniać rolę, jaką na przestrzeni wieków pełniły jatki, czyli rzeźnicze kramy. Spacerując wzdłuż Odry dotarliśmy na koniec aż do głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz do Ossolineum.
Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Hydropolis – unikatowym centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis to wyjątkowy przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego, ekspozycja poświęcona wodzie mieści się bowiem w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Podczas zwiedzania Centrum Edukacji Ekologicznej dowiedzieliśmy się więcej o funkcjach wody w naszym ciele, mieliśmy okazję sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych, obejrzeć film o powstaniu wody na panoramicznym ekranie 360 stopni czy wejść do batyskafu Trieste – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi. Multimedialne atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów, którzy podekscytowani oglądali kolejne interaktywne instalacje.
Następnie zwiedziliśmy przepiękny Ogród Japoński, gdzie zapoznaliśmy się z namiastką prawdziwej, japońskiej kultury. Spacerując pomiędzy alejkami prowadzącymi poprzez cały kompleks, zachwycaliśmy się jego pięknem i nietypową architekturą zieleni, dostrzegając równocześnie, jak ważną rolę pełni tutaj woda – w ogrodzie licznie występują bowiem stawki pełne karpi, strumienie, a nawet sztuczny wodospad.
Na koniec dnia pełnego wrażeń zwiedziliśmy jeszcze ekspozycję najciekawszych obiektów sztuki współczesnej, zgromadzoną w Pawilonie Czterech Kopuł, a następnie udaliśmy się na nocleg do otoczonego przepięknym ogrodem w stylu angielskim Pałacu Kornów w Pawłowicach.
Drugi dzień pobytu we Wrocławiu rozpoczęliśmy od podziwiania cykloramicznej Panoramy Racławickiej, olejnego obrazu W. Kossaka i J. Styki o wymiarach 114/15m. Dzieło zrobiło na nas ogromne wrażenie – nie tylko swoją wielkością, ale także bogactwem szczegółów i kolorów.
Po wizycie w Panoramie Racławickiej podziwialiśmy Sky Tower, najwyższy w Polsce budynek mieszkalny, a następnie udaliśmy się do wrocławskiego Zoo, gdzie przez kilka godzin mieliśmy okazję obcować z przedstawicielami różnorodnych gatunków zwierząt z całego świata. Szczególny zachwyt wzbudziło w nas Afrykarium – jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. W 21 basenach i akwariach można zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu – między innymi krokodyle, pingwiny, a nawet rekiny.
Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wracaliśmy do domu. Poznaliśmy kolejny fragment naszego pięknego kraju i już mamy ochotę na więcej!