Terytorialną służbę wojskową mogą pełnić, na ich wniosek lub za ich zgodą, osoby posiadające uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także inne osoby niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Pełni się ją w jednostkach wojskowych i związkach organizacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.
Z dniem rozpoczęcia pełnienia terytorialnej służby wojskowej żołnierze otrzymują tytuł „żołnierz OT”.
O przyjęcie do korpusu:
- OFICERÓW – mogą się ubiegać osoby z wyższym wykształceniem,
- PODOFICERÓW – osoby z co najmniej średnim wykształceniem,
- SZEREGOWYCH – osoby z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym.
Szkolenie podstawowe możesz odbyć jednorazowo – w sposób ciągły lub okresowo w dniach wolnych od pracy.
Jeśli nigdy nie pełniłeś służby wojskowej i nie składałeś przysięgi wojskowej, początkowo odbędziesz 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach terytorialnej służby wojskowej.
Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną, zawodową lub zasadniczą służbę wojskową przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
Jako żołnierz Obrony Terytorialnej będziesz pełnić służbę rotacyjnie (w jednostce wojskowej – co najmniej raz w miesiącu przez dwa dni w czasie wolnym od pracy) lub dyspozycyjnie (poza jednostką wojskową), od 1 roku do 6 lat, a jeżeli będziesz zainteresowany dalszą służbą, możesz wystąpić o jej przedłużenie.
Na czas trwania służby otrzymasz mundur i niezbędny ekwipunek, a także – w trakcie pełnienia służby w jednostce wojskowej – bezpłatne wyżywienie (lub równoważnik) oraz ubezpieczenie.
Po więcej informacji zapraszamy:
JEDNOSTKI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM:
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej:
- 111 batalion lekkiej piechoty w Krakowie – Rząsce
- 112 batalion lekkiej piechoty w Oświęcimiu
- 113 batalion lekkiej piechoty w Tarnowie
- 114 batalion lekkiej piechoty w Limanowej