Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA ,,Wolna Niepodległa” w Nowych Żukowicach

W czwartek 16 listopada, w Szkole Podstawowej w Nowych Żukowicach z okazji 105. rocznicy odzyskania Niepodległości miała miejsce uroczysta Wieczornica Patriotyczna pod hasłem ,,Wolna Niepodległa”.

 To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło licznych gości, uczniów, nauczycieli, mieszkańców Nowych Żukowic oraz z sąsiednich okolic, którzy swoją obecnością dali świadectwo naszej patriotycznej postawie.

Na uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością goście, wśród których znaleźli się m.in: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Wójt Gminy Lisia Góra – Arkadiusz Mikuła , Radni Powiatu Tarnowskiego – Anna Grabczyńska oraz Zbigniew Kuta, Radni Gminy i Sołtysi, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli, Dyrektorzy Placówek Ogranizacyjnych z terenu Gminy Lisia Góra, Proboszcz Parafii Nowa Jastrząbka Stanisław Łątka wraz z Księdzem Wikarym Leszkiem Sekułą, Naczelnik OSP Nowe Żukowice – Tomasz Karnia.

Głównymi organizatorami uroczystości byli : Sołtys Wsi – Małgorzata Tokarczyk – Kozioł oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła Wielkiego w Nowych Żukowicach – Jacek Góra. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej pod kierownictwem nauczycieli: Angeliki Klimek, Katarzyny Kalisz – Chłopek, Małgorzaty Sterkowiec, Wojciecha Króla ,Agaty Bazuły.

Wieczornica rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego
w obecności Pocztów Sztandarowych Szkoły i OSP w Nowych Żukowicach.

Następnie głos zabrali Pan Dyrektor Szkoły w asyście z Panią Sołtys, którzy powitali przybyłych gości, a następnie przypomnieli, że 105 lat temu spełniło się najpiękniejsze marzenie pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli, przelanej krwi, czekania, nadziei, walki, cierpienia odrodziła się wolna i niepodległa Rzeczpospolita.

Dalszą część uroczystości poprowadzili uczniowie szkoły, przedstawiając wzruszający i przejmujący montaż słowno – muzyczny ukazujący drogę Polski do niepodległości. Występ przeplatany układami tanecznymi, scenkami aktorskimi i akordami pięknych melodii patriotycznych dostarczył zgromadzonym dużo emocji i wzruszeń. Cała Społeczność szkolna pracowała wspólnie, aby stworzyć tą wyjątkową atmosferę.

Następnie na scenie pojawił się Zespół Regionalny ,,Mali Radłowianie”, składający się z uczniów szkoły podstawowej i przedszkola, który wystąpił gościnnie na zaproszenie Pani Sołtys, a zarazem Dyrektora Zespołu Szkół w Radłowie -Małgorzaty Tokarczyk – Kozioł. Zespół zaprezentował tańce ludowe z różnych regionów Polski. Ich występ również wzbudził wiele emocji wśród obecnych.

Po zakończeniu części artystycznej Pani Sołtys oraz Koło Gospodyń Wiejskich ,,Kobietkowo” zaprosili Wszystkich na obficie przygotowany poczęstunek. Wśród smakołyków nie mogło zabraknąć grochówki wojskowej, pierogów, tradycyjnego wiejskiego chleba ze smalcem, ciast, rogali oraz rozmaitych przekąsek.

Wsparcia w przygotowaniu poczęstunku udzieli również lokalni sponsorzy Państwo Jadwiga i Stanisław Klonowiczowie – właściciele Cukierni ,,Fantazja- Mikado”.

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w przygotowaniach tej uroczystości, za tak piękny wzruszający wieczór.

,,Są takie chwile, które zostają w pamięci i pamiętamy”.

Wieczornica była wyjątkowym wydarzeniem, które dało uczestnikom możliwość wyrażenia miłości do swojej ojczyzny i przypomnienia o jej wielkiej historii. Wspólne świętowanie, słuchanie przemówień gości sprawiły, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. To nie tylko okazja do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, ale także moment refleksji nad tym, co Ojczyzna znaczy dla każdego z nas i jak ważne jest, abyśmy o nią dbali i pielęgnowali jej dziedzictwo. Dziękujemy i do zobaczenia….

 

                                                         Małgorzata Tokarczyk – Kozioł

Skip to content