Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Zaczarniu do Biłgoraja, Zwierzyńca i Zamościa w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

Centrum Biłgoraju

W dniach 30-31 maja 2022 r. uczniowie klas 4a, 5a i 5b Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Pierwszym miejsce na trasie był Biłgoraj, gdzie uczestnicy wyjazdu wraz z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Ziemi Biłgorajskiej (wystawa „Nad Tanwią i Ładą – dzieje Biłgoraja i okolic”), Zespół Młyński oraz Zagrodę Sitarską – kompleks budynków drewnianych wybudowanych w pierwszej połowie XIX wieku, w którym prezentowane jest sitarstwo oraz inne rzemiosła ludowe z regionu biłgorajskiego. W Zagrodzie Sitarskiej uczestniczyli w warsztatach dawnych zajęć gospodarskich – maglowaniu obrusa, ubijaniu masła w maselnicy i kaszy w stępie. Odbyli także spacer po Biłgoraju. Następnie udali się do Zwierzyńca. Tam zobaczyli Kościół „Na wodzie” oraz Pałac Plenipotenta. Odbyli również spacer nad piękne i urokliwe stawy Echo. Była to wspaniała okazja na podziwianie piękna krajobrazu Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W drugim dniu wycieczki zawitano do Szczebrzeszyna, gdzie znajduje się synagoga z XVII w. Uczniowie zobaczyli również pomnik chrząszcza, który nieodzownie kojarzy się z tym miastem. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie miasta Zamość. Uczestnicy odwiedzili należący do twierdzy Zamość Bastion VII, gdzie skorzystali z podziemnej trasy turystycznej w dawnych fortyfikacjach. Następnie udali się na rynek, gdzie poznali historię barokowego ratusza. Mogli podziwiać wspaniałe ormiańskie kamienice. W Muzeum Zamojskim zobaczyli zbiory zgromadzone na wystawie historycznej „Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska” .

W dalszej części wycieczki udano się do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Tam odwiedzono: Prochownię (z wystawą „Historia twierdzy i miasta Zamość”), Pawilon pod Kurtyną („Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w.) oraz Arsenał z wystawą „Arsenał Zamojski od XVI do XIX w.” Cała grupa miała okazję uczestniczyć w projekcji multimedialnej o historii miasta i twierdzy Zamość.

Wyjazd był doskonałą okazją na poznanie historii Polski, podziwianie piękna przyrody Roztocza oraz integracji uczniów. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale w doskonałych humorach i bardzo zadowoleni.

Skip to content