Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Już za kilka dni Tarnów zamieni się w polską stolicę kina!

Zaledwie kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu Polskich Filmów Pełnometrażowych. Przed nami pokazy 12 filmów, które powalczą w Konkursie Głównym o statuetkę „Maszkarona”, a także Nagrodę Publiczności „Publika” i Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kamerzysta”. Nie zabraknie również przeglądu „Filmów Młodego Widza” i wręczenia przez Jury Dziecięce statuetki „Maszkaronka” dla najlepszej bajki. Ponadto festiwal wzbogacą koncerty, spektakle, wystawy, kino plenerowe, specjalne projekcje filmów krótkometrażowych oraz spotkania z twórcami filmów konkursowych.

Przed nami 38. Tarnowska Nagroda Filmowa. Inauguracja już w tym tygodniu

Miasto pod Górą Świętego Marcina zamieni się w polską stolicę kina już w najbliższy piątek, 31 maja. Wydarzeniem, które otworzy festiwal będzie koncert Tomka Ziętka, wszechstronnego artysty, sprawdzającego się doskonale na srebrnym ekranie, jak i przed mikrofonem. Popularny aktor, który ma na swoim koncie role w takich filmach, jak „Demon” Marcina Wrony, „Boże Ciało” Jana Komasy czy „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, zagra w Amfiteatrze Letnim o godzinie 20:00.

Dzień później, 1 czerwca rozpoczną się projekcje konkursowe. Pierwszym wyświetlonym na ekranie kina Marzenie obrazem będzie „Doppelgänger. Sobowtór”. Wśród konkursowych tytułów w tym roku znalazły się również: „Biała odwaga” „Chłopi”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”. Festiwalowe pokazy będą zwieńczone spotkaniami z twórcami projekcji konkursowych. Rozmowy przeprowadzą: Ryszard Jaźwiński, Artur Zaborski oraz Kuba Armata.

Tarnowska Nagroda Filmowa to również „Filmy Młodego Widza”. Jury Dziecięce oceni 10 produkcji zgłoszonych do konkursu bajek. Najmłodsi widzowie mogą liczyć również na projekcje specjalne w ramach cyklu Rozmarzone poranki w kinie Marzenie – „Kicia Kocia w przedszkolu” oraz „Basia. Jestem w sam raz”. Natomiast projekcja specjalna filmu „Za duży na bajki 2” zostanie wzbogacona o spotkanie z twórcami.

Tradycją tarnowskiego festiwalu są również pokazy filmów krótkometrażowych. Podczas 38. TNF w kinie Marzenie zostaną zaprezentowane następujące tytuły: „Misie polarne”, „Piękna łąka kwietna”, „Sprzedawca”, „Warszawa, Holandia”, „As It Was”, „Być kimś”, „Moje stare” oraz „Te cholerne peonie”.

Niezwykle istotnym punktem na mapie festiwalu będzie wręczenie Nagrody za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii. W tym roku statuetkę „Wieczność” odbierze Krystyna Janda, którą można bez wątpienia nazwać ikoną polskiego kina. Dojdzie do tego po spektaklu „My Way”, będącego monologiem tej wybitnej artystki, w czwartek, 6 czerwca o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Mościce.

Zwycięskie filmy poznamy w sobotę, 8 czerwca, podczas Gali Wręczenia Nagród w kinie Marzenie, którą uświetni występ Royal String Quartet, cenionego na całym świecie kwartetu smyczkowego. Wielki finał rozpocznie się o godzinie 19:00. Tarnowska publiczność, tuż po poznaniu tegorocznych laureatów, będzie mogła zatopić się w muzyce wybitnych kompozytorów w fenomenalnych aranżacjach. Kwartet wykona mi.in. kompozycje z repertuaru: Philipa Glassa, Pawła Mykietyna czy Franciszka Schuberta.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdują się na stronie 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz w 68-stronicowym katalogu festiwalowym, który można odebrać w kinie Marzenie (ul. Staszica 4) oraz Biurze Obsługi TCK (Rynek 5).

Skip to content