Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

O dożynkach słów więcej niż kilka.

Zgodnie z zasianą przed trzema dekadami tradycją, tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia tj. 28 br. w sołectwie Zaczarnie.  Około godz. 12.45 kapela „Śmigusy”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury, na specjalnym wozie konnym wyruszy na „drogi i opłotki” Zaczarnia oznajmiając „wszem i wobec”, że nadszedł wszelki czas aby opuścić zaciszne domowe pielesze i rozpocząć „zabawy i harce ucieszne”. Jak na razie aura jest wystarczająca i miejmy nadzieję, że nie pokaprysi, szczególnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia i wszystko pójdzie dobrze.
Ale po kolei!
Przybywające delegacje wieńcowe oraz wiernych, na placu przy kościele witać będą „Śmigusy”. Uformowany korowód, około godziny 13.20 do świątyni wprowadzi ks. proboszcz Robert Filipowicz. Za księdzem proboszczem kroczyć będą starostowie tegorocznego święta plonów: Marta Flis i Wacław Bochenek.
Z naciskiem należy podkreślić, że Zaczarnie dożynkom gminnym nie tylko przewodzi, ale jest również współorganizatorem tego jakże ważnego wydarzenia w życiu społeczności lokalnej.
W orszaku żniwnym wieniec z Zaczarnia będzie wniesiony jako pierwszy. Uroczysta dziękczynna msza św. rozpocznie się o godz. 13.30, której przewodniczył będzie ks. proboszcz Robert Filipowicz. Po mszy św. przy dźwiękach orkiestry „Śmigusy”, zostanie uformowany szyk, który następnie wyruszy na miejscowy stadion sportowy. Poczty sztandarowe i korowód wieńcowy na stadion poprowadzi druh Grzegorz Olechny. Po krótkiej przerwie logistycznej będzie miał miejsce ceremoniał powitania chlebem z tegorocznych zbiorów i solą włodarza lisio górskiej ziemi- wójta gminy Arkadiusza Mikułę i księdza proboszcza Roberta Filipowicza. Krótką rotę powitania i przekazania chleba wygłoszą starostowie dożynek.
Bochen chleba wręczony wójtowi na powitanie zostanie przez niego przekrojony na pół. Czynność ta ma wymiar symboliczny i jest wyrazem społecznego pełnomocnictwa do sprawiedliwego zarządzania dobrami materialnymi będącymi wspólnym dorobkiem gminnej wspólnoty.
Kolejną czynnością o znaczeniu symbolicznym będzie przekrojenie jednej z połówek przez księdza proboszcza. Czynność ta bezpośrednio nawiązuje do Eucharystii i jest wyrazem apoteozy chleba będącego owocem ziemi, pracy rąk ludzkich jak również Mistycznym Ciałem Chrystusa.
Po tej ceremonii starostowie przy dźwiękach orkiestry pokroją chleb na małe kawałeczki, które następnie rozdadzą w geście powitalnym uczestnikom dożynek. Po powitaniu obecnych będzie miał miejsce blok wystąpień publicznych, które otworzy wystąpienie wójta Arkadiusza Mikuły, a zakończy starosty.
Prezentacja wieńców odbędzie się według od lat obowiązującego schematu.
Tylko sołectwo Zaczarnie przedstawi program artystyczny nawiązujący treścią do obrzędu dożynkowego, natomiast wszystkie wieńce z zaczarnieńskim włącznie zostaną przedstawione na zasadzie: skąd pochodzą, kto je wykonał i co zawiera symbolika uwidoczniona w wieńcu. Po prezentacji i wręczeniu nagród 1000,00 zł każda, na scenę wkroczy kapela działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury „Old Boys Band”.
Na dożynkach pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć klasycznego folkloru. Tak też się stanie, a to za sprawą gości z Zalasowej, tj. kapeli „Z pod Dęba”. I wreszcie gwiazda wieczoru, a może późnego popołudnia popularna w kraju „Ciupaga” z Łącka- kapela grająca folk na żywo, która miała wystąpić w gminie trzy lata temu. Pandemia Sars-cov-2 pokrzyżowała wszystkim plany. Mamy nadzieję, że koncert ten zadowoli przynajmniej dwa pokolenia odbiorców. Po koncercie, na scenę wkroczy zespół instrumentalno – wokalny „Alfa”, który około godziny 19.45 rozpocznie ostatni punkt programu – zabawę taneczną.
Czy to wszystko? Oczywiście, że nie!
W tle zaplanowaliśmy szereg atrakcji: wiele dmuchańców dla dzieci, degustacja potraw sporządzonych solidarnie przez Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora oraz szereg punktów handlowych.
Z naturą jeszcze nikt nie wygrał i nigdy nie wygra, pozostaje nam zatem tylko mieć pokorną nadzieję w Opatrzności, że tak liczne zabiegi i starania organizacyjne nie pójdą na marne.
Jako udziałowiec w tym przedsięwzięciu, w imieniu wójta gminy Arkadiusza Mikuły, przewodniczącego Rady Gminy Ryszarda Witka, sołtysa sołectwa Zaczarnie Stanisława Sysło, jak również własnym, pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców gminy na uroczystość podziękowania Panu Bogu za szczęśliwie zebrane plony, które pozwalają założyć nadzieję, że „chleba powszedniego”          w naszej „Małej Ojczyźnie” i „Dużej Ojczyźnie”, w najbliższym roku nikomu nie zabraknie.
                                              

Edward Kędzierski
Dyrektor GOK

Skip to content