Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Stowarzyszenie „Małe jest dobre” w Kobierzynie otrzymało dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2022, na realizację krajowych wycieczek szkolnych o charakterze edukacyjnym.

Krużganki na Dziedzińcu - Wawel

Dzięki staraniom Stowarzyszenia kolejny raz udało się uzyskać dofinansowanie z programu  Poznaj Polskę, które przeznaczone zostało na organizację w dniu 15 czerwca wycieczki dla uczniów klas 1-3 do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Wawelu. Kompetentny przewodnik oprowadził nas po wystawie Wawel zaginiony, której specyficzny charakter polega na tym, że łączy różnorodne typy ekspozycji muzealnej – rezerwat archeologiczno – architektoniczny, tradycyjną prezentację eksponatów, modele budowli i prezentacje multimedialną. Nie sposób nudzić się ani przez chwilę. Następnie odbyliśmy krótki spacer po królewskich ogrodach, zakończony – gdzieżby indziej! – w Smoczej Jamie. Po obowiązkowej wizycie u ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego udaliśmy się w krótki rejs po Wiśle. Z audioprzewodnikiem poznaliśmy Kraków z zupełnie innej strony – zachwyciła nas widziana z perspektywy rzeki infrastruktura miasta, nowoczesne budynki wkomponowane pomiędzy zabytki czy most zakochanych, z tradycyjnymi symbolami dozgonnej miłości, czyli kłódkami.

Druga część dnia spędziliśmy w Ogrodzie doświadczeń im. Stanisława Lema. Podczas warsztatów Dziecinnie proste eksperymenty przekonaliśmy się, że można zrobić szaszłyk z balona i próbowaliśmy zatrzymać wodę w szklance zwykłą kartką papieru. W planetarium świetnie bawiliśmy się podczas seansu w kinie 3D. Film „Na skrzydłach marzeń” pozwolił nam doświadczyć emocji podniebnych podróży, które były tak realistyczne, że chwilami trudno było powstrzymać się od śmiechu, ale i od wrzasku. Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję plenerową, na której rozmieszczonych jest blisko 70 interaktywnych stanowisk do wykonywania eksperymentów z różnych dziedzin nauki, np. akustyki, hydrostatyki czy optyki. To była fantastyczna lekcja – dzieciaki już nie mogą się doczekać, kiedy zaczną się uczyć fizyki w szkole.

Zmęczeni, ale zadowoleni i z głowami pełnymi nowych wiadomości i wrażeń wracaliśmy do domu. Jeszcze tylko obowiązkowy postój w McDonald’s i bezpieczny powrót do domu. To była naprawdę udana wyprawa!

Skip to content