Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Pawęzowie do Wieliczki

29 listopada 2022 roku uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Najpierw zwiedzili Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególną uwagę zwrócili na wystawę stałą pn. „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Kolekcja solniczek pochodzących z całego świata jest zaliczana do najcenniejszych na świecie. Mieli okazję zobaczyć także Salę Gotycką, czyli miejsce reprezentacyjne zamku z portretami żupników, wystawę archeologiczną pokazującą produkcję soli oraz makietę Wieliczki. Zamek Żupny, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Żup Krakowskich wraz z kopalnią soli tworzą największe muzeum górnicze na świecie.

Kolejnym punktem zwiedzania była kopalnia soli, która ze swym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej stanowi unikatowy zabytek. Uczniowie przeszli Trasą Turystyczną, która obejmuje 20 komór, 800 schodów, przeszło 3 kilometry krętych chodników. Na trasie zobaczyli solne jeziora, piękne rzeźby wykute w skale, urządzenia do transportu soli, stalaktyty, stalagmity. Poznali Legendę o pierścieniu św. Kingi, ujrzeli piękną, o doskonałej akustyce, kaplicę świętej. Zobaczyli najwyższą salę – Komorę Stanisława Staszica, gdzie odbył się pierwszy podziemny lot balonem zorganizowany przez śmiałków Tarnowskiego Stowarzyszenia Lotniczego oraz skok na bungee. Wydarzenia te zostały zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa.

Po wyczerpującym, podziemnym spacerze i powrocie na powierzchnię, wszyscy udali się do pobliskiej restauracji na smaczny obiad.

Warto nie zapominać o tym, że oprócz walorów poznawczych, pobyt w kopalni hojnie obsypuje zwiedzających dawką zdrowia. Przebywanie w mikroklimacie kopalni wzmacnia odporność, łagodzi alergie, działa kojąco na układ oddechowy. Dobrze więc jest połączyć przyjemne z pożytecznym i uczniowie szkoły w Pawęzowie to uczynili.

Skip to content